Në M&Sillosi, vizioni ynë është që të jemi të njohur në vend por edhe në Evropë nga konsumatorët, komunitetet dhe njerëzit. Ne gjithmonë e bëjmë të pamundurën për t’u ofruar vlerat më të larta të produkteve dhe prodhimit të M&Sillosit..

M&Sillosi

Na ndiqni në:
+383 (0) 29 633 733
Title Image

Blog

Pite mrekullueshme e shpejtë me mollë të cilën duhet patjetër ta provoni

Pitja ështe gjithmonë një ushqim i preferuar dhe i konsumuar masivisht.

Përbërësit:

– 5 mollë të mëdha (qëroni dhe pritni në katrorë),
– 100 g sheqer,
– 1 lugë miell,
– 100 lugë kanellë.

Për brumë:

– 15 g drithëra të përziera,
– 150 g miell,
– 150 g sheqer,
– 1 pako gjalpë,
– Gjysmë luge të vogël pluhur për ëmbëlsira,
– Një grusht arra të grira, bademe dhe lajthi (sipas dëshirës).

Përgatitja:

1. Ngroheni furrën në 200 gradë celsius.

2. Në një enë përzieni mollët, sheqerin, miellin dhe kanellën. Qitni në tepsi në të cilën keni vënë letër për pjekje.

3. Përzieni drithërat e tërshërës, miellin, sheqerin, gjalpin e shkrirë, pluhurin e ëmbëlsirave, arrat e grira, bademet dhe lajthitë. Përzieni derisa masa të bashkohet, pastaj qiteni sipër mollëve.

4. Piqeni derisa shtresa e sipërme të marrë ngjyrën e artë në të gështenjtë, rreth 30 minuta.

Ju bëftë mirë,